Az EU-ban kiemelt figyelmet fordítanak arra, hogy minden terméket legyen kihez kötni, azaz minden terméken kell szerepeljen magyar nyelvű címke a forgalmazó adataival.
Ha kozmetikai terméket vagy annak minősülőt forgalmazol, akkor meg kell felelned a jogszabályban leírtaknak.
Megosztom veled most egyszerűsítve ezt a folyamatot.
Hasznos link a témában: https://www.ogyei.gov.hu/oeti/
A kozmetikumok olyan készítmények, amelyek elsődlegesen valamilyen kozmetikai jellegű cél elérése érdekében a bőrrel, hajjal, körömmel, fogakkal, száj nyálkahártyával és a külső intim területtel külsőleg kerülnek érintkezésbe.
Kozmetikai jellegű cél lehet: pl.: tisztítás, illatosítás, dezodorálás, kinézet megváltozatása smink termékkel, hajfestékekkel, napvédelem, a környezet káros hatásainak megelőzése, az érintett testrész jó állapotban tartása.
A szervezetbe lenyeléssel, belélegzéssel, befecskendezéssel bekerülő termékek.
Nem kozmetikum a kifejezetten betegségek megelőzésre, gyógyításra, fájdalomcsillapításra ajánlott termék.
Tehát be kell jelentened a terméket a CPNP portálon ha külföldről szerzed.
Ha EU-n belülről, akkor csak ennyi a dolgod és saját felelősségre forgalmazhatod.
Ha EU-n kívülről érkezik az áru és nincs EU-n belüli forgalmazója (aki már bejelentette volna), akkor neked kell regisztrálni és bevizsgáltatni a terméket. Ez már komoly költségekkel jár: kb 100-150 ezer Ft. Ezért is érdemes EU-n belüli forgalmazótól venni a termékeidet a kozmetikumról, táplálékkiegészítőről vagy bármilyen, egészségre veszélyes termékről van szó.
Itt is igaz az, ami az ÁSZF-nél vagy GDPR-nél. Nem vadásznak rád a hivatalban! Ha értékesítesz pár terméket bejelentés nélkül, majd a profitodból fedezed a regisztráció költségeit, akkor ügyes vállalkozó vagy.
Felhívtam több hivatalt a pontos információk megszerzéséért és ezekkel az adatokkal tudok neked szolgálni:
Hivatalos információkért keresd ezt a számot: 06 1 476 11 00
Itt válaszolnak az egészségüggyel kapcsolatos kérdéseidre. Másik opció az OGYEI, aminek korábban a weboldalát linkeltem. Ott is van egy szám felül, azt is hívhatod.
A kis táblázatból kiszűrhettél még egy fontos infót: magyar nyelvű címke. Igen ez kell!
Nem nagy cucc. Lefordítod, ráragasztod. KÉSZ!
Egyszer kell megcsinálni a fordítást meg a szükséges szimbólumok, infók elhelyezését. Kinyomtathatod otthon vagy internetkávézóban kis mennyiségben öntapadós lapra (ráfér vagy 10-20 is, ha normál méretű a címke).
Nagy mennyiségben pedig vedd fel a kapcsolatot egy nyomdával, néhány forint/darab áron megcsinálják. Ez egy annyira minimális költség, hogy nem éri meg vele játszani.
Itt leírják, hogy minek kell lennie a címkén: https://www.adma.hu/cosmetic.html
Hasznos infókat még találsz itt: https://www.biztonsagiadatlap.hu/biztonsagi-adatlap-tudastar/
CPNP portál. Itt tudod bejelenteni a termékeket (ha már van EU-s forgalmazója)
A címkéket a bajusz ápoló készlethez egyébként én az Adobe Illustrator CC 2018 segítségével oldottam meg. Ha nem ismered, akkor röviden: olyan mint a Photoshop, csak sokkal alkalmasabb címkék, plakátok, szórólapok és egyéb marketinganyagok elkészítésére. Miliméter pontosan látom, hogy mekkora lesz a címke, egyszerűen húzgálom a jeleket és szövegeket, majd PDF-ként mentem és kinyomtatom.